Jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní

Malé byty jsou v dnešní době stále populárnější a většina z nich má otevřený prostor obývacího pokoje spojeného s kuchyní. I když to může na první pohled vypadat zmatečně a obtížné pro zařízení, existuje několik způsobů, jak tento prostor využít co nejefektivněji a udělat z něj příjemné a funkční místo.

V dnešní době stále více lidí žije v menších bytech, kde musí využít každý centimetr prostoru. Tyto byty často kombinují obývací pokoj s kuchyní, což může být pro někoho výzva v přemýšlení o zařízení a využití dostupného místa.

Jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní, aby se vytvořil funkční a příjemný prostor pro relaxaci i vaření?

Gauč v kuchyni nebo kuchyň v obýváku?

Malé byty většinou znamenají, že obývací pokoj je současně také kuchyní. Jak ale skloubit kuchyňskou linku a gauč tak, aby k sobě vše ladilo a nevypadalo neuspořádaně a bylo praktické?

Odpověď je snadná: využívejte prostor na maximum a kombinujte. K optickému rozdělení kuchyňské části od té obývací využijte jídelní stůl a gauč, s jejichž pomocí vytvoříte dvě oblasti.

Hranice mezi obývacím pokojem a kuchyní

Gauč může posloužit jako praktická hranice mezi kuchyní a obývacím pokojem. Potřebujete-li ušetřit místo, zapomeňte na televizní stolek a místo toho umístěte televizi rovnou na zeď. 

Pro vás to bude mít samé výhody, například tu, že budete mít gauč přisunutý blíže ke zdi, čímž zároveň zvětšíte celkovou plochu kuchyně.

Harmonie díky sladění

Abyste vytvořili v obývacím pokoji i kuchyni příjemnou harmonii, nepřemýšlejte o těchto částech jako o dvou rozdílných místnostech, nýbrž jako o jedné. Dbejte na dokonalé sladění materiálů a nábytku.

Gauč volte tak, aby ladil s kuchyňskou linkou i jídelním stolem, barvu nádobí slaďte s polštářky na gauči. Myslete na detaily, protože právě ty z vašeho domova vytvoří unikátní domov, který bude útulný, praktický a jedinečný.

Vysněná kuchyň nemusí být noční můrou ani z hlediska financí. Například výprodej kuchyní z expozic z Ikea nabízí kuchyňský nábytek za lepší ceny.

Bydlení v malém bytě nemusí být designérskou noční můrou, ale přesným opakem. Na malém prostoru se dá vykouzlit nápaditý a praktický prostor, který budete využívat na maximum a ve kterém se budete cítit příjemně. Vše záleží na rozložení nábytku a detailech.

Tipy na stylové doplňky

Stylové doplňky do obývacího pokoje s kuchyní mohou být skvělým způsobem, jak přidat osobitý a elegantní dotek do vašeho interiéru. Kombinace těchto dvou místností v sobě ukrývá velký potenciál pro vytvoření jedinečného a moderního prostoru, který bude zároveň funkční a esteticky příjemný.

Jak tedy docílit požadovaného efektu?

  • Nábytek na míru

V případě malého obývacího pokoje s kuchyní je nejlepším řešením nábytek na míru, a to i v případě potřebného stolu do obýváku. Můžete se zaměřit na multifunkční nábytek, který vám umožní ušetřit prostor. Například stůl s rozkládací deskou, který můžete po použití složit a uvolnit tak více místa v místnosti.

  • Zvolte šikovné úložné prostředky

V malém prostoru je důležité minimalizovat nepořádek a udržovat všechny věci na svém místě. Zvolte nábytek s dostatečným úložným prostorem, jako jsou policové systémy, skříně a komody. Využijte také volný prostor pod postelí nebo na vnitřní straně dveří ke skladování.

  • Osvětlení a zrcadla

Správné osvětlení může opticky zvětšit malý prostor. Zkuste využít přirozeného světla a nainstalovat dostatečné osvětlení v podobě stropních svítidel nebo LED pásků. Také zrcadla mohou mít skvělý efekt – odrazí světlo a vytvoří optický klam většího prostoru.

  • Barevná paleta

Při výběru barev pro malý obývací pokoj s kuchyní je důležité být opatrný. Sáhnete-li po tmavších barvách, můžete vytvořit depresivní a stísněnou atmosféru. Naopak světlejší barvy mohou prostor opticky rozšířit a působit vzdušněji. Zároveň se snažte o jednoduchou a harmonickou kombinaci barev bez přehnaných vzorů.

  • Oddělte funkce

V malém obývacím pokoji s kuchyní je důležité oddělit jednotlivé funkce, aby se prostor nepletl. To můžete udělat pomocí nábytku nebo například vytvořením „falešné zdi“ pomocí police nebo paravánu. Také vyhraďte konkrétní místo pro kuchyňský kout, jídelní stůl a obývací část.

  • Minimalistický design

Méně je někdy více, zejména v malém prostoru. Snažte se minimalizovat počet dekorací a předsadit spíše na kvalitní a praktický nábytek. To vytvoří prostor, ve kterém se budete cítit uvolněně a nebudete se muset trápit s přeplněnými poličkami a stolem.

  • Využijte všechny rohy

Konečně, nenechte žádný volný kus prostoru nevyužitý. Pomůže vám to maximalizovat prostor a využít každý kout. Například můžete umístit skříňku nebo polici na roh místnosti, což vám uvolní prostor na jiném místě.

S pomocí těchto tipů můžete zařídit praktický a útulný obytný prostor, který vyhovuje vašim potřebám i estetickým představám. Nezáleží na tom, zda žijete v malém bytě nebo máte málo prostoru díky kuchyni v obývacím pokoji, s trochou kreativity a řešení se vám určitě podaří vytvořit funkční a pohodlný prostor pro váš domov.