Jak a do čeho investovat, když nemáte skoro žádné peníze?

Mnoho lidí neinvestuje. A to je obrovská škoda. Buď neinvestují z toho důvodu, že nevědí, do čeho by investovali anebo na to zkrátka nemají peníze. Do jaké skupiny se řadíte vy?

Pokud byste investovali rádi a vydělali tak peníze, ale chybí vám na to finanční prostředky, pokračujte ve čtení. Poradíme vám, jak nějakou tu korunu ušetřit a do čeho se dá investovat i s minimem financí.

Že se bez peněz investovat prostě nedá?

To máte naprostou pravdu! Je proto důležité, abyste si vytvořili k investicím nějakou rezervu. Dobrou zprávou však je, že tato rezerva nemusí být nijak vysoká. Ve finále stačí, když si měsíčně ušetříte pár stovek.

Ušetřit něco málo měsíčně těžké není, všechno je to přeci jen o prioritách, které když přehodnotíte, určitě nakonec volné prostředky k investování objevíte.

Tak schválně! Zkuste si na papír napsat, anebo v hlavě vybavit, za co tak nejčastěji utrácíte a jaké výdaje nejsou pro vás životě důležité. Zkrátka co si můžete dovolit odepřít?

Možná chodíte až příliš často na pivo, kafe, anebo nakupujete hlouposti za pár dolarů na Aliexpressu. Dolar sem, dolar tam a najednou je z toho 20 dolarů, které by se už daly šikovně investovat. Nemusíte čekat a střádat větší sumu peněz.

Když to přepočtete, je dvacet dolarů při dnešním kurzu skoro 500 Kč. Spousta lidí se mylně domnívá, že k investování potřebují velký budget. Jenomže otázkou je, kolik je vlastně velký budget. Pro studenta například 4,000 Kč, pro zaměstnance třeba 40,000 Kč.

Než čekat, až naspoříte tuto sumu, je rozumnější investovat menší částky. Začít klidně můžete i tou pětistovkou. Vlastně to je to nejlepší, co můžete udělat, když s investováním teprve začínáte.

Proč raději investovat po menších částkách?

Základům investování se pochopitelně naučíte v knížkách a na odborných webových stránkách, ale nejvíc vás vždycky naučí vlastní zkušenost. A vlastní zkušenost bohužel něco stojí. Nejde jenom o čas, který nad samostudiem strávíte, ale také o peníze, o které, ať už chcete anebo ne, přijdete.

Každý o nějaké peníze přijde, než se investovat naučí. A až jednou bude umět správně investovat, ztrátám se stejně nevyhnete. To k tomu zkrátka patří.

Když ale bude malý počáteční kapitál, budou zákonitě malé i ztráty. Takže vás to nebude až tak bolet. A platí to samozřejmě i naopak. Když vám bude investice hezky vydělávat, při nízkém kapitálu bude vydělávat málo.

Než však investujete jakoukoli větší částku, je důležité mít už jasno, do čeho se investovat vyplatí a co vám pravděpodobně vydělá peníze.

Do čeho se dá investovat i s málem?

Když vedle sebe uvidíte takto napsaná slova, jako jsou kryptoměny, podílové fondy, akcie a zlato, co myslíte? Do kterého z těchto aktiv je v dnešní době nejvýhodnější investovat?

Jsou to kryptoměny? Jsou. Ale jsou to i ty podílové fondy, akcie a zlato.

Kryptoměny zažívají svá slavná období růstů a také pádů. Bezesporu jsou však skvělou investiční příležitostí, a to zejména do budoucna. Důležité je jen vsadit na tu správnou.

Kryptoměny nejsou jen bitcoin

Ano, bitocin je velice drahý, ale o bitcoinu tady není vlastně vůbec řeč. Jsou i jiné kryptoměny, mnohem nadějnější, jen zkrátka teď ještě nepřišel jejich čas. Ať to bude Ethereum, Litecoin, Monero nebo třeba XRP, jejich nespornou výhodou oproti bitcoinu je fakt, že zatím nejsou drahé, protože veškerou pozornost na sebe stále ještě pořád strhává hvězdný bitcoin.

I právě proto je samostudium tolik důležité. Jedině tak dokážete nakonec sami odhadnout dobrou investiční příležitost, ať už hovoříme o kryptoměnách anebo akciích nadějných firem, které sice mají obrovský potenciál, ale na svou chvíli teprve čekají, podobně jako ty kryptoměny. Pokud vás kryptoměny zajímají a chtěli byste vědět, jak s kryptoměnami začít, přečtěte si tohoto průvodce investování do kryptoměn. Určitě dostanete odpověď na spoustu svých otázek.

I zlato se dá koupit za 500 Kč

Pokud se vám však investice do kryptoměn anebo do cizího podnikatelského záměru zdá jako příliš riskantní, vložit peníze můžete klidně do zlata. Zlato už dávno není investičním kovem bohatých lidí, kteří nevědí, kam přebytek peněz ze strachu z inflace schovat.

Investovat může každý, kdo měsíčně ušetří pár stovek. Investiční zlato je něco jako spoření, kam si po malých částkách odkládáte peníze. A až jednou dosáhnete své cílové částky, bude vám vydána zlatá cihla o hmotnosti, kterou jste si na začátku zvolili.

Cena zlata roste pomalu, ale zato stabilně. Zatímco dnes dostanete za jednu trojskou unci (31,3 g) více jak 35 tisíc korun, před 24 lety (v roce 1995), byste dostali jen 10,297 Kč.

Jak vidíte, tak investičních příležitostí je opravdu spousta a to jsme zmínili jen pár z nich. Je na vás, pro jakou se nakonec rozhodnete. Vždy ale mějte na paměti risk, který je s každým druhem investování spojený. Nikdy neriskujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Přejeme hodně štěstí.