Kam na piknik – nejlepší místa a tipy na piknikové pokrmy

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou, přáteli nebo třeba sám se sebou. Tipů, kam na piknik, je hned několik. Od krásné přírody a romantických zákoutí až po zábavná městská centra. Piknik je zkrátka oblíbenou zábavou pro mnoho lidí, ať už ve dvou nebo větší skupinou.

Piknik je to skvělý způsob, jak strávit příjemné odpoledne nebo večer s rodinou, kdy se na takový piknik skvěle hodí například bezmasý oběd pro děti. Ideální je přitom vyrazit na piknik někam do přírody, kde je možné relaxovat a užívat si čerstvý vzduch a krásné výhledy.

Pikniková nebo obyčejná deka?

Posedět v přírodě nebo v parku můžete na obyčejné dece nebo na speciální piknikové. Proč pořídit deku na piknik? Deka na piknik má rub a líc. Z rubové strany je tvrdší, nepromokavá a zajistí pohodlné sezení v trávě. Líc má měkký, teplý a příjemný. Piknik je i skvělou variantou pro dětskou oslavu narozenin.

Hezky se na ní sedí, lépe než na klasické dece nebo osušce. Deka je vyrobena s flísu, váží okolo 500 gramů a lze ji zamotat do úhledného balíčku. Finančně vás její nákup nezatíží, stojí od 250 Kč. Jestliže speciální deku na piknik kupovat nechcete, zabalte s sebou do tašky flísovou deku, která má vyšší chlup, je silnější a bude se vám na ní v trávě dobře odpočívat.

Piknikový koš

Jezdíte-li na piknik často, jistě po takovém koši potajmu pošilháváte. Je totiž krásný, praktický a přehledně se v něm uloží veškeré potřeby – nádobí, příbory, skleničky a také jídlo. Je tento koš nezbytný?

Není, avšak pomůcka to je nesmírně praktická. Vychytané piknikové koše s prostorem na nádobí a příbory pořídíte okolo 1 000 Kč až 2 000 Kč. Obyčejný proutěný koš s víkem a uchem se dá bez potíží sehnat za 400 Kč.

Co si dát k pití?

Jaký by to byl podzimní piknik bez pořádného teplého čaje. Čaj nebo kávu připravíte doma, nalijete do termosky a na piknik ji vezmete s sebou. Při výběru termosky se ohlížejte na to, z jakého materiálu je vyrobena a jak dlouho uchová nápoj teplý.

Do speciální termosky na jídlo se navíc vejde pěkná porce polévky, omáčky nebo teplých šunkofleků. Chystáte se na piknik s kamarády? Nezapomeňte na láhev kvalitního vína. Dnes koupíte víno také online. Výhodou je rychlá dodávka až domů, příznivé ceny a širší výběr alkoholických nápojů než v klasické kamenné prodejně. Na piknik se hodí i osvěžující drink Aperol spritz.

Jídlo a pohoda

Co si dát na pikniku k snědku? Zkuste doma připravit obložené bagety, chleby nebo toasty. Do piknikového koše přibalte ovoce, zeleninu, můžete přidat kukuřičné křupky, bramborové lupínky, oříšky či sušené ovoce.

Sladkou tečkou na závěr mohou být skvělé cupcakes, švestkový koláč, klasická bábovka nebo buchta s ovocem. A co teprve nejlepší česneková pomazánka, která je ideální na chleba i bagetu? Piknik s ní bude dokonalý.

Pro ty, kteří hledají něco pikantnějšího, je tu tatarský biftek. Jedná se o syrové hovězí maso, které se na jemno, naškrábe špičkou ostrého nože, případně namele. Podává se s nakrájenou cibulí, žloutkem, hořčicí, solí, pepřem a worcestrovou omáčkou.

Jak dlouho piknikovat a kdy?

Nejlepším časem bývá období od května do konce září. Přes léto se hodí na piknik zajít spíše v pozdním odpoledni, na jaře klidně přes poledne místo oběda. Délka posezení záleží na vás. Někdo tráví na piknikové dece celé odpoledne, jiný oběd doplní o procházku v lese nebo v parku.

Kam na piknik

Piknikových míst je celá řada a možná, že ta nejznámější máte prochozená křížem krážem. Jaká jsou ta nejlepší pikniková místa v Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Praha

 • Stromovka
 • Landronka
 • Riegrovy sady
 • Vítkov
 • Petřín
 • Prokopské a Dalejské údolí
 • Hostivařský lesopark
 • Divoká Šárka
 • Ďáblický háj

Pokud je zrovna špatné počasí, je i plno možností kam s dětmi na oběd v Praze uvnitř.

Brno

 • Denisovy sady
 • Lužánky
 • Park Špilberk
 • Wilsonův les
 • Tyršův sad
 • Kapucínské terasy

Plzeň

 • Borský park
 • Bolevecké rybníky
 • Mlýnská strouha

Ostrava

 • Bělský les
 • Polanecké rybníky
 • Mariánské hory

Kde se vzal piknik?

Piknik je tradiční způsob stravování na svěžím vzduchu, který má své kořeny již v pravěku. Jeho historie sahá až do starověkého Říma, kde obyvatelé vyráželi na venkov do přírody za účelem spojení stravování s odpočinkem a zábavou.

Ve středověku se pikniky staly oblíbenou formou vyjížděk aristokracie a bohatých měšťanů z měst. Na těchto výletech si lidé užívali luxusního jídla a nápojů, zatímco se procházeli v přírodě. Pikniky se staly i součástí loveckých obřadů, kde se lovci zastavovali na malé občerstvení při svých výpravách.

V 18. století se pikniky staly módním trendem, zejména mezi francouzskou aristokracií. Vznikl nový typ pikniku nazývaný déjeuner sur l’herbe, který se skládal z lehkých pokrmů, ovocných salátů a dezertů.

Obyčejní lidé začali napodobovat tuto módu a pikniky se staly oblíbenou zábavou pro všechny. V 19. století se pikniky rozšířily i do Spojených států, kde se staly populární mezi rodinami a přáteli.

V této době se začaly vyrábět i speciální piknikové koše a tašky, které ulehčovaly přenášení jídla a nápojů do přírody. V průběhu 20. století se pikniky staly nedílnou součástí letních aktivit. Vznikly různé tradice a rituály spojené s pikniky, jako například grilování, badminton nebo plážový volejbal.

V období Velké hospodářské krize se pikniky staly i levnější alternativou pro rodiny, které si nemohly dovolit restaurační návštěvy.

V dnešní době jsou pikniky stále populární a oblíbené. Lidé vyrážejí do přírody s přáteli a rodinou, kde si užívají dobré jídlo a pití.

Pikniky jsou také velkou součástí společenských událostí jako jsou svatby, oslavy narozenin nebo firemní akce. S rozvojem technologií a internetu se objevily i moderní formy pikniků, jako jsou „digitální pikniky“ s použitím elektroniky a internetu pro zábavu.

Nicméně, piknik v přírodě s přáteli a dobrou náladou zůstává stále oblíbenou aktivitou pro všechny věkové skupiny. Pikniky mají bohatou historii a nesou se v nich společenské a rodinné tradice. Jsou to příležitosti k odpočinku a relaxaci, ale také k vytvoření pevných vztahů s přáteli a rodinou.