Kolobřeh – polské lázeňské město na pobřeží Baltu

Půvabné polské město Kolobřeh, které leží na malebném pobřeží Baltského moře, je skrytým klenotem, který čeká na své objevení. Toto živé město s bohatou historií nabízí dokonalou kombinaci kouzla starého světa a moderních atrakcí. Je to tedy ideální destinace pro cestovatele, kteří hledají jedinečné a nezapomenutelné zážitky?

Historie Kolobřehu svědčí o síle a houževnatosti jeho obyvatel. Přestože město čelilo mnoha těžkostem, dokázalo si zachovat svou jedinečnou identitu. Je to město, které se v průběhu staletí vyvíjelo a přizpůsobovalo, ale jeho bohatá historie a kulturní dědictví jsou i nadále nedílnou součástí jeho současného půvabu.

Co navštívit v Kolobřehu?

Polsko je země s bohatou historií a kulturou, která se odráží v mnoha památkách, které se v zemi nacházejí. Díky široké škále atrakcí si v Polsku každý najde to své a památky Polska tak uspokojí každého turistu.

1. Staré město

Kromě pláží se ve městě nachází také krásně zachovalé staré město. Tato historická čtvrť je bludištěm dlážděných uliček, barevných budov a okouzlujících kaváren a umožňuje návštěvníkům nahlédnout do minulosti města.

Projít se Starým městem a objevit skryté skvosty, jako je gotická bazilika Panny Marie ze 14. století, která ze své zvonice nabízí úchvatný výhled na město.

2. Přístaviště

Přístav v Kolobřehu se nachází na řece Parsęta, nedaleko jejího ústí do Baltského moře. Je oblíbenou turistickou destinací a nabízí širokou škálu aktivit, včetně rybaření, plavby lodí a pozorování ptáků. Ikonické molo v polském Kolobřehu je jedním z nejdelších v Evropě. Vychutnat si panoramatický výhled na Baltské moře a pobřeží města určitě stojí za to.

Přístav v Kolobřehu má rozlohu 250 hektarů a disponuje 12 moly o celkové délce 3 km. Přístav může přijímat lodě s délkou až 200 metrů a šířkou až 30 metrů.

3. Muzeum polských zbraní

V tomto fascinujícím muzeu se návštěvník seznámí s historií polských zbraní a vojenské techniky. Prohlédnout si může sbírku více než 2 000 zbraní, které pocházejí z 11. století.

Muzeum je rozděleno do několika sekcí, z nichž každá je věnována jinému období polské vojenské historie. Mezi exponáty patří brnění, meče, pušky, děla, letadla a tanky. Muzeum se pyšní rozsáhlou sbírkou uniforem, medailí a vyznamenání.

Muzeum Polskich Sił Zbrojnych je oblíbenou turistickou destinací a nabízí širokou škálu vzdělávacích programů pro školy a další skupiny. Součástí je také knihovna a archiv, které jsou otevřeny výzkumníkům.

4. Maják

Žádný dobrodruh by neměl vynechat cihlový maják postavený v roce 1803. Vyšplhat po schodech 26 metrů vysokého majáku je zážitek na celý život.

Maják v Kolobřehu je chráněnou památkou. Je to jeden z nejznámějších symbolů města a oblíbená turistická atrakce.

5. Přírodní rezervace

Kolobřeh je známý svými malebnými přírodními rezervacemi, mezi něž patří Białe duny, rezervace Dąbki a Sianozety a rašeliniště Bagna Slawiańskie. Vydat se na procházku nebo projížďku na kole po těchto krásných oblastech je rozhodně dobrý nápad.

6. Aquapark

V Polsku – Kolobřehu se každý může také ochladit v Aquaparku, velkém krytém vodním parku se skluzavkami, bazény a lázeňskou částí.

7. Lázně se slanou vodou

Žádná návštěva Kolobrzegu není úplná bez toho, aby si turisté dopřáli proslulou léčivou vodu. Město je známé svou solankou, která je bohatá na minerály a má léčivé účinky. Návštěvníci mohou účinky solanky vyzkoušet v některém z mnoha wellness center a lázní, které nabízejí řadu procedur a relaxačních balíčků.

Díky tomu je Kolobrzeg oblíbenou destinací pro wellness pobyty a návštěvníci mohou odjíždět omlazení a osvěžení.

8. Pláže

Jedním z největších lákadel polského Kolobřehu jsou jeho nádherné pláže. Zlatavé písečné pláže se táhnou v délce více než 11 kilometrů a jsou ideálním místem pro opalování, koupání nebo jen procházky podél pobřeží. Tyrkysové vody Baltského moře jsou klidné a lákavé, takže jsou bezpečné i pro rodiny s dětmi.

A ti, kteří hledají aktivnější den na pláži, si mohou vybrat z mnoha vodních sportů, včetně windsurfingu, plachtění a jízdy na vodním skútru.

Toto je nejpopulárnější pláž v Kolobřehu. Nachází se v centru města a je dlouhá více než 2 km. Na pláži je mnoho zařízení, včetně sprch, toalet, převlékacích kabin a půjčoven slunečníků a lehátek.

9. Místní kuchyně

Kromě přírodních a historických zajímavostí nabízí Kolobrzeg také živou kulinářskou scénu. Město je známé svými čerstvými mořskými plody a je možné zde najít řadu restaurací nabízejících tradiční polská jídla i mezinárodní kuchyni. Určitě stojí za to ochutnat místní specialitu, uzené ryby, které jsou v Kolobrzegu lahůdkou.

10. Letní festival

Další zajímavostí města jsou jeho živé akce a festivaly. Každoroční festival Dny moře, který se koná koncem července, je oslavou moře a jeho role v historii a kultuře města. Nabízí řadu aktivit, jako jsou koncerty, průvody a velkolepý ohňostroj. V letních měsících může člověk také navštívit Mezinárodní taneční festival Kolobrzeg, který hostí renomované taneční soubory z celého světa.

11. Rybaření

Zúčastnit se rybářského výletu a vyzkoušet si lov ryb z bohatého Baltského moře, včetně tresek, sleďů a platýsů, je další možností, jak si užít krásy Kolobřehu.

12. Regionální muzeum

Zájemci o historii a kulturu města mohou v Kolobrzegu navštívit řadu muzeí a galerií. Regionální muzeum, které sídlí v bývalé vile z 19. století, představuje historii města od jeho počátků jako rybářské vesnice až po dnešní roli oblíbeného lázeňského střediska.

Milovníci umění si přijdou na své také v Muzeu moderního umění, kde jsou vystavena současná díla polských i zahraničních umělců.

13. Noční život

Kolobrzeg nabízí bohatý noční život s množstvím barů, klubů a podniků s živou hudbou.

14. Jízda na koni

Vydat se na projížďku na koni do malebné přírody v okolí Kolobrzegu nebo se vydat na romantickou projížďku po pláži při západu slunce.

15. Tradiční řemesla

Na některém z městských trhů lze nakoupit místní řemeslné výrobky a suvenýry, jako je keramika, jantarové šperky a dřevořezby.

16. Vodní sporty

Vyzkoušet si na městských plážích různé vodní sporty, jako je windsurfing, kitesurfing nebo stand-up paddleboarding.

Plavání je jedním z nejoblíbenějších vodních sportů v Kolobřehu. Pláže jsou čisté a bezpečné a voda je osvěžující.

Celodenní výlet do Svinoústí

Svinoústí (polsky Swinoujscie) je přístavní město v severním Polsku na pobřeží Baltského moře. Je to největší město na ostrově Uznojem a je oblíbenou turistickou destinací. Svinoústí je známé svými krásnými plážemi, historickými památkami a malebnou polohou.

Svinoústí má mírné klima s teplými léty a chladnými zimami. Město je nejlépe navštívit v létě, kdy jsou pláže otevřené a počasí je příjemné.

Kolobřeh – cesta 

Kolobrzeg je přímořské město nacházející se na pobřeží Baltského moře, přibližně 140 km severně od města Štětín.

Cesta z České republiky do Kolobrzegu zabere přibližně 5-6 hodin v závislosti na trase a dopravních podmínkách. Je také možné cestovat vlakem nebo autobusem, což může trvat o něco déle.

  • Letadlem: Nejbližší letiště ke Kolobřehu je letiště Solidarity Szczecin-Goleniów (SZZ), které je vzdálené asi 70 kilometrů. Z letiště jezdí do Kolobřehu autobusová doprava. 
  • Vlakem: Kolobřeh má vlakové nádraží, které je spojeno s Varšavou, Štětínem a dalšími polskými městy.
  • Autem: Do Kolobřehu se autem dostanou návštěvníci po dálnici A6.
  • Autobusem: Do Kolobřehu jezdí autobusy z mnoha polských měst, včetně Varšavy, Štětína a Gdaňsku.
  • Trajektem: Do Kolobřehu jezdí trajekty ze Švédska a Dánska.

Kolobřeh – ubytování

V Kolobřehu je k dispozici široká škála ubytování, od luxusních hotelů po cenově dostupné hostely. Zde je několik možností:

  • Hotel New Skanpol: Tento 4hvězdičkový hotel se nachází v centru Kołobrzegu a nabízí krásný výhled na moře. Součástí hotelu je bazén, lázně a restaurace. 
  • Aparthotel Kolobrzeg Blue Marine: Apartmán nacházející se jen kousek od pláže a poskytující pokoje s vlastním balkonem. Nabízí také bazén, saunu a dětské hřiště.
  • Hotel Aquarius Spa: 4hvězdičkový hotel s bezplatnou Wi-Fi a parkováním najdou lidé v centru Kołobrzegu. 
  • Villa Westfalia: Tato vila se nachází v klidné čtvrti Kołobrzegu a nabízí pokoje s vlastní koupelnou a balkonem.
  • Hostel 11: Hostel najdou turisté v centru Kołobrzegu a poskytuje cenově dostupné ubytování v dorms i soukromých pokojích. Nabízí také společnou kuchyň a obývací pokoj. 

Při výběru ubytování v Kolobrzegu je důležité zvážit svůj rozpočet a preference. Před rezervací ubytování je nezbytné si přečíst recenze. To každému pomůže vybrat si hotel, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám a vyhnout se tak nepříjemnostem.

Historie Kolobřehu

Kolobrzeg je oficiální polský název města a je správnější formou používanou v polských dokumentech a publikacích.

Kolobrzeg, malebné město ležící v severozápadním Polsku, má bohatou a fascinující historii. Město hrálo důležitou roli ve vývoji Polska a přežilo války, invaze i četné změny politických režimů.

Jednou z nejvýznamnějších událostí v dějinách Kolobrzegu bylo založení velké pevnosti Prusy v 18. století. Pevnost známá jako Fort Altenfeld sehrála klíčovou roli v sedmileté válce a napoleonských válkách. Toto opevnění bylo počátkem přeměny Kolobrzegu v jednu z nejdůležitějších vojenských pevností v regionu.

V průběhu 19. století byl Kolobrzeg silně industrializován, byla zde vybudována železnice a založeny různé továrny. Město se také stalo oblíbeným lázeňským místem, jehož přírodní minerální prameny a písečné pláže lákaly turisty z celé Evropy.

Po válce se Kolobrzeg stal opět součástí Polska a město bylo obnoveno a modernizováno. Dnes je oblíbeným přímořským letoviskem, které je známé svými krásnými plážemi, historickými budovami a jedinečnou kulturou. K hlavním atrakcím města patří maják, katedrála svatého Jana Křtitele a staré město, které stále představuje pozůstatky své středověké minulosti.