Ověření dálniční známky – jak zjistit platnost, edalnice.cz, pokuty

Ověření dálniční známky

V dnešní digitální době se mnoho služeb přesouvá na internet a silniční doprava není výjimkou. Elektronické dálniční známky, které nahradily tradiční papírové kupony, jsou v České republice již běžným standardem. Ověření platnosti dálniční známky se tak stává klíčovým krokem jak pro řidiče, tak i pro kontrolní orgány.

Jak ověřit platnost dálniční známky? Jak zjistit, kdy mi končí dálniční známka? Jaká pokuta hrozí za neplatnou dálniční známku?

Shrnutí článku

Elektronickou dálniční známku lze zakoupit různými způsoby, nejlépe v oficiálním e-shopu edalnice.cz.

Pro zjištění či ověření informací o dálniční známce je nutné provést její kontrolu.

Zkontrolovat platnost dálniční známky je možné na webovém portálu edalnice.cz v kolonce „ověřit platnost“.

Řidiči, kteří neprokážou platnou dálniční známku, dostanou pokutu. Její výše závisí na spáchaném přestupku.

Při technických potížích je možné využít jiné metody pro ověření dálniční známky.

Kde koupit dálniční známku?

Koupí dálniční známky řidič získává možnost používat dálnice a rychlostní silnice na území České republiky. Pro stát je jejich hlavním cílem financování údržby a rozvoj dálniční a silniční infrastruktury, pro řidiče představuje rychlejší a pohodlnější dopravu, a proto je nutné mít dálniční známku. Kde ji koupit?

Dálniční známku lze zakoupit především těmito třemi způsoby:

  1. Online – Na oficiálních stránkách eDalnice.cz je možné zakoupit dálniční známku nejjednodušeji. Dálniční známka se platí online. Cena se odvíjí i podle pohonu vozidla.
  2. Čerpací staniceNěkteré čerpací stanice, především ty v blízkosti dálnic, umožňují zakoupení dálničních známek. Platit lze hotově, nebo kartou.
  3. Česká pošta Vybrané poštovní úřady nabízejí možnost zakoupení dálniční známky.

Další způsob jsou neoficiální prodejci. Řidiči si od nich sice koupí platnou dálniční známku, avšak zaplatí za ni více peněz. Důvodem je to, že si překupníci účtují kromě ceny za dálniční známku i manipulační poplatky v rozmezí 100–200 Kč.

Elektronická dálniční známka

V prosinci roku 2020 byl spuštěn prodej elektronických dálničních známek. To znamená, že klasické papírové dálniční známky, které se umisťovaly za čelní sklo, byly nahrazeny elektronickými. Tento krok nesl s sebou řadu výhod, avšak i negativa, s nimiž se řidiči potýkají.

Elektronickou dálniční známku lze zakoupit v oficiálním e-shopu s dálničními známky pro Českou republiku, jímž je stránka edalnice.cz. Zde řidiči mají k dispozici různé cenové nabídky dálničních známek podle délky platnosti.

PlatnostCenaEko cena
1 rok2 300 Kč570–1 150 Kč
30 dní430 Kč100–210 Kč
10 dní270 Kč60–130 Kč
1 den200 Kč50–100 Kč
Aktuální ceník platný od 1. 3. 2024

Novinkou je tzv. „eko cena“, která se liší podle paliva vozu. Nižší cenu za dálniční známku zaplatí majitelé aut na biometan, zemní plyn nebo plug-in hybrid.

Kontrola platnosti na edalnice.cz

Pokud řidič potřebuje zjistit, kdy mu končí platnost dálniční známky, potřebuje ověřit dálniční známku nebo je nutné provést kontrolu dálniční známky, všechny požadované informace najde na portálu edalnice.cz.

Na internetové stránce najde možnost nákupu dálniční známky včetně ceníku podle způsobu pohonu auta. Dále je na eDalnice ověření platnosti, kde je kontrola platnosti dálniční známky nebo informace o osvobození povinnosti platit za vozidlo.

Nakonec je na portálu správa elektronické dálniční známky, která je podstatná např. pro změnu SPZ nebo obecné informace o dálniční známce.

Jak zjistit platnost dálniční známky?

Kontrola platnosti dálniční známky se nejsnáze provede na webovém portálu edalnice.cz. V horní části stránky stačí kliknout na kolonku „ověřit platnost“.

Ověření platnosti dálniční známky.

Ve druhém kroku řidič vyplní údaje pro ověření platnosti. To znamená, že zadá SPZ svého automobilu, případně upraví stát registrace vozidla.

Vyplnění SPZ pro kontrolu dálniční známky.

Po vyplnění majitel vozu zjistí, jestli jeho dálniční známka je platná či to, zda je vozidlo osvobozeno od uhrazení poplatku.

Pokud řidič potřebuje změnit nějaké informace o dálniční známce nebo zkontrolovat údaje, využije správu elektronické dálniční známky. I v tomto případě bude potřebovat SPZ svého automobilu a autorizační kód, který obdržel při registraci vozu.

Ověření dálniční známky

Zjištění platnosti dálniční známky je proces, který sledují jak kontrolní orgány, tak i samotní řidiči. Dálniční známku ověřuje policie nebo celní správa dvěma metodami:

  • Automatické kamery: Kamery umístěné na vybraných místech (např. na dálničních mostech nebo mýtných branách) snímají registrační značky vozidel. Následně snímky porovnávají s databází platných známek.
  • Mobilní kontroly: Kontrolní vozidla vybavená kamerovým systémem mohou snímat registrační značky vozidel a kontrolovat jejich platnost prostřednictvím přístupu k centrální databázi.

S ohledem na propracovaný systém automatických kamer je velká pravděpodobnost, že řidič, který využívá dálnice bez platné dálniční známky, dostane pokutu.

Ověření dálniční známky využívají sami řidiči. Na internetové stránce edalnice.cz zjistí podstatné informace – platnost dálniční známky (např. ve kterém měsíci platnost končí) nebo online ověření dálniční známky (jestli platba proběhla v pořádku nebo zda nedošlo k nějakému omylu) či sám řidič změní staré informace na nové.

Dálniční známka a pokuta

Elektronický systém pro ověřování dálničních známek zajišťuje efektivní a rychlou kontrolu silničního provozu. Díky tomu přispívá k plynulému provozu na dálnicích a rychlostních silnicích, a zároveň minimalizuje možnost podvodů. To znamená, že řidiči, kteří neprokážou platnou dálniční známku, dostanou pokutu buď na místě, nebo na základě zaznamenaných údajů.

PřestupekPokuta na místěPokuta ve správním řízení
Jízda bez dálniční známkyaž 5 000 Kčaž 20 000 Kč
Zneužití systému osvobození od dálničních poplatkůaž 100 000 Kč
Cena pokut.

V případě pokusu o zneužití systému tím, že řidič podá oznámení od osvobození od dálničních poplatků, přestože na něj nárok nemá, může dostat pokutu až 100 000 Kč. Pouze elektromobily registrované v ČR jsou oproštěny od nutnosti platit dálniční známku.

Jak jinak ověřit platnost dálniční známky?

Jak bylo uvedeno, platnost dálniční známky řidiči zkontrolují na webovém portálu edalnice.cz. Mohou nastat nevyzpytatelné technické situace, kdy internetová stránka nebude fungovat. Jak zjistit platnost dálniční známky?

Ano, kontrolu dálniční známky lze vyzkoušet na několika místech a prostřednictvím různých služeb.

  • Mobilní aplikace eDalnice: Oficiální aplikace poskytuje možnost ověření platnosti dálniční známky zadáním registrační značky vozidla. Řidiči se obejdou bez hlavního webového portálu.
  • Informační terminály na čerpacích stanicích: Některé čerpací stanice, především ty u dálničních spojení, mají informační terminály nebo personál, který pomůže s ověřením platnosti dálniční známky.
  • Pobočky České pošty: Vybrané poštovní úřady nabízejí možnost ověření platnosti elektronické dálniční známky.
  • Zákaznická linka eDalnice: Prostřednictvím zákaznické podpory eDalnice je možné ověřit platnost známky telefonicky.
  • Kiosky na hraničních přechodech a odpočívadlech: Na některých hraničních přechodech a odpočívadlech mohou být k dispozici samoobslužné kiosky, kde lze ověřit platnost dálniční známky zadáním registrační značky.

Těmito hlavními způsoby je možné ověřit, zda je elektronická dálniční známka platná. Oveření edalnice.cz není vždy nutné.

Ověření dálniční známky aneb kde je možné využít?

V České republice jsou zpoplatněné většina dálnic a rychlostních silnic. Úseky jsou označeny dopravními značkami a pro jejich použití je nutná platná dálniční známka.

Seznam dálnic v ČR

  • D1: Praha – Brno – Vyškov – Kroměříž – Hulín – Přerov – Lipník nad Bečvou – Ostrava – Bohumín
  • D2: Brno – Břeclav – státní hranice s Rakouskem
  • D3: Praha – Tábor – České Budějovice – státní hranice s Rakouskem (část je zatím ve výstavbě)
  • D4: Praha – Příbram – Strakonice (část je zatím ve výstavbě)
  • D5: Praha – Plzeň – Rozvadov (státní hranice s Německem)
  • D6: Praha – Karlovy Vary – Cheb (část je zatím ve výstavbě)
  • D7: Praha – Chomutov (část je zatím ve výstavbě)
  • D8: Praha – Ústí nad Labem – státní hranice s Německem
  • D10: Praha – Mladá Boleslav – Turnov
  • D11: Praha – Hradec Králové – Jaroměř (část je zatím ve výstavbě)
  • D35: Hradec Králové – Vysoké Mýto – Litomyšl – Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou (část je zatím ve výstavbě)
  • D46: Vyškov – Prostějov – Olomouc
  • D48: Bělotín – Nový Jičín – Frýdek-Místek
  • D52: Brno – Mikulov – státní hranice s Rakouskem (část je zatím ve výstavbě)
  • D55: Otrokovice – Uherské Hradiště – Hodonín – Břeclav (část je zatím ve výstavbě)

Rychlostní silnice (silnice I. třídy), které jsou zpoplatněné:

  • I/11: Hradec Králové – Ostrava (části na úseku D35 – D48)
  • I/35: Liberec – Hradec Králové (části na úseku D10 – D11)

V České republice jsou i úseky dálnic a rychlostních silnic, které jsou od poplatků osvobozeny. Tyto úseky bývají zpravidla v okolí větších měst a slouží jako obchvaty. Jedná se třeba o:

  • D1: Praha – Modletice (EXIT 0–EXIT 2)
  • D3: Veselí nad Lužnicí – Bošilec
  • D5: Praha – Třebonice (EXIT 0–EXIT 2)
  • D10: Praha – Radonice (EXIT 0–EXIT 14)

D11: Praha – Jirny (EXIT 0–EXIT 8)

Aktuální a podrobný seznam zpoplatněných úseků, včetně map a specifických informací, je dostupný na oficiálním webu eDalnice.cz nebo na stránkách Ministerstva dopravy ČR. Využít lze i mobilní aplikace.

dálniční známka