Nano akvarium – pozitiva, negativa a praktické rady

Nano akvárium je minimalistické akvárium, ve kterém můžete pěstovat rostliny a chovat krevetky, hlemýždě a malé rybky. Nano akvárium je alternativou pro milovníky akvárií, kteří na klasické akvárium s rybami nemají doma místo. Nano akvárium může sloužit i jako originální dekorace pro ozvláštnění a oživení interiéru. Na co ale pamatovat při založení akvária?

Nano akvárium je jednou z nejnovějších a nejvzácnějších forem akvaristického hobby. Jedná se o malé akvárium s objemem často menším než 40 litrů, které je určeno pro chov rybek a rostlin. Díky svým malým rozměrům je vhodné pro místnosti s omezeným prostorem a může být skvělou volbou pro začátečníky i zkušené akvaristy.

Pozitiva a negativa nano akvária

Pořízení tohoto malého vodního světa má oproti klasickým akváriím nesporné výhody, ale také několik nevýhod. V nano akváriu můžete mít buď pouze rostliny, samostatné listy, nebo chovat krevetky, šneky, plhy, raky a rybky do velikosti 6 centimetrů.

Pozitiva

  • Atraktivní moderní design
  • Minimální nároky na prostor
  • Snadná a rychlá údržba
  • Nízká pořizovací cena

Negativa

  • Nano akvárium rychleji reaguje na změny kvality vody, teplotu a chovatelské chyby
  • Je vhodné jen pro určité druhy rostlin a živočichů

Založení nano akvária

Na jaká pravidla je potřeba pamatovat při založení nano akvária?

  • Vhodné místo

Ideální je tmavší místo. Akvárium by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu svitu, následkem kterého by došlo k většímu růstu řas a k přehřátí vody a živočichů.

  • Velikost a tvar

V závislosti na prostoru, který pro akvárium máte k dispozici, zvolte velikost akvária a jeho tvar. Objem nano akvárií se pohybuje od 10 do 30 litrů.

  • Příprava nano akvária

Vymyjte akvárium teplou vodou bez použití čistících prostředků. Zadní stranu akvária můžete polepit tmavou dekorační fólií. Pod akvárium připravte bezpečnostní podložku a umístěte ho na ni.

  • Příprava rostlin

Vyberte rostliny, které se příliš nerozrůstají a jsou typem a velikostí do nano akvária vhodné. Než je do akvária umístíte, zbavte je pěstebního substrátu nebo vaty a nechte je 3 dny ponořené v nádobě s vodou o teplotě 15 až 20°C, aby se z nich vyplavily zbytky hnojiv a prostředků na podporu růstu rostlin.

Na tyto prostředky by mohly negativně reagovat krevetky. Část vody v nádobě každý den vyměňte za čerstvou vodu.

  • Podloží

Dno akvária pokryjte cca 2 cm substrátu pro výživu rostlin. Pokud budete chovat krevetky, substrát, který je uzpůsoben přímo pro ně, propláchněte vodou a nasypte do cca 3 cm výšky na substrát pro výživu rostlin. Substrát má takovou strukturu, že do něho nezapadává krmivo pro krevetky a akvarijní rybičky.

  • Dekorace

Nano akvárium můžete dle svého vkusu vyzdobit kameny, kořeny a různými dekoračními prvky. Dekorace by měly být chemicky neutrální a neměly by uvolňovat nežádoucí látky. Proto používejte pouze dekorace, které jsou určené do akvárií. Dekorace by měly poskytovat dostatek úkrytů pro krevetky a ostatní živočichy.

  • Voda

Opatrně (aby nedošlo k rozvíření substrátu) do dvou třetin akvária nalijte vodu o teplotě 20°C. Do vody kápněte přípravek neutralizující nebezpečné látky.

  • Osazení rostlinami

Asi 80 % dna akvária osaďte akvarijními rostlinami. Do nových akvárií jsou vhodné rychle rostoucí stonkové rostliny, které zabrání růstu řas. Vybírejte spíše nižší a menší rostliny.

Technika do akvária

Do zadního rohu akvária instalujte rohový filtr a doplňte do akvária zbývající vodu. Pokud jste akvárium polepili tmavou fólií, filtr nebude téměř vidět. Nainstalujte odpovídající osvětlení.

  • Krycí sklo

Akvárium zakryjte sklem, abyste zamezili vyskakování ryb a krevetek z nádrže a také odpařování vody.

  • Úprava vody

Než do nádrže vpustíte její obyvatele, v rozmezí 14 dnů třikrát vyměňte část vody za čerstvou vodu, kterou ošetříte přípravkem určeným pro úpravu vody v nano akváriích.

  • Vpuštění živočichů

Potřetí výměně vody můžete do akvária vpustit živočichy. Dodržujte doporučené množství živočichů na objem vody v nano akváriu.

Akvaristika jako hobby

Akvaristika je jedním z nejpopulárnějších hobby, které se týkají chovu a údržby vodních živočichů v akváriích. Toto fascinující a zároveň uklidňující koníček přitahuje lidi od všech věkových kategorií a zároveň nabízí mnoho příležitostí pro kreativitu a neustálý růst. Pro mnoho lidí je akvaristika synonymem pro dobrý způsob odpočinku a relaxace.

Po náročném dni ve škole nebo i v té nejlépe placené profesi, mnoho akvaristů se rádo vrhne do svého malého podvodního světa, kde najdou klid a mír. Navíc, pozorování pohybu a chování ryb může být velmi uklidňující a terapeutické. Základem pro úspěšnou akvaristiku je především znalost o živočiších, kteří v akváriu žijí.

Voda se hraje klíčovou roli a je důležité ji udržovat v optimálním stavu, aby se zvířata cítila pohodlně a zdravě. Každá rybka má odlišné nároky na teplotu, pH, tvrdost vody a kvalitu vody, a proto je nutné se seznámit s potřebami konkrétního druhu. Největším lákadlem pro mnoho lidí je možnost vytvořit si vlastní malý ekosystém.

Akvárium může být jak malý a jednoduchý, tak velký a složitý, záleží pouze na fantazii a zájmu každého jednotlivce. Lze v něm vytvořit přírodní biotopy jako jsou zahraniční řeky, moří nebo tropické rybníky, nebo se vymýšlí souzvuk více druhů ryb a rostlin, vytvářející barevné a živé scény. Akvaristika jako hobby také nabízí mnoho příležitostí pro kreativní řešení.

Někteří akvaristé si vyhledávají pomocí internetu nebo knihovny informace o svých rybkách a snaží se vytvořit co nejvěrnější přirozené prostředí pro své podvodní obyvatele. Jiní zase preferují designování akvárií, kde se zaměřují spíše na vzhled a dekoraci. Existují také akvaristé, kteří se věnují chovu rybek a šlechtění barevných mutantů, což může být náročné, ale zároveň velmi zajímavé a odměňující.

V poslední době se také stále více akvaristů věnuje ekologickému aspektu a snaží se o udržitelný život ve svém akváriu. To znamená například používání přírodních filtrů, udržování biologické rovnováhy a minimalizaci používání chemických přísad. Tímto způsobem se starají nejen o své ryby, ale i o přírodu. Nejlepší na tomto koníčku je, že ani po letech se nenudíte.

S každým novým druhem, který do akvária přidáte, se odhalí nový svět a nové zážitky. Navíc, díky internetu a komunitám akvaristů, je možné najít rady a pomoc při řešení problémů, sdílet své zkušenosti a diskutovat o novinkách v oboru.