Domácí bezpečnostní tipy: Jak chránit dům před vloupáním

Ochrana před vloupáním do domu nebo bytu je především o prevenci, tedy jak takovým vloupáním předcházet. Je důležité si uvědomit, že zloději hledají snadné cíle; tedy nezabezpečené byty a domy. Jak svůj domov tedy ochránit a nebát se poté odjet na dovolenou? 

Vloupání  je nezákonné vniknutí do objektu s úmyslem spáchat trestný čin, zejména krádež. Obvykle jde o vloupání do budovy, obydlí nebo vozidla s úmyslem spáchat trestný čin krádeže, například odcizit peníze, elektroniku, šperky nebo jiné cenné předměty. 

Tento typ trestné činnosti je obzvláště znepokojivý, protože ohrožuje bezpečnost a zabezpečení majitelů domů.

Aby se majitelé domů a bytů ochránili před nebezpečím vloupání, musí podniknout patřičné kroky k ochraně svých nemovitostí, například nainstalovat bezpečnostní systémy, upozornit sousedy nebo policii na podezřelé aktivity a nahlásit jakékoli podezřelé osoby nebo vozidla v okolí. V některých případech mohou tato preventivní opatření působit jako silný odrazující prostředek pro potenciální zloděje.

Pokud se však zloději podaří získat přístup do nemovitosti, je třeba podniknout určité kroky, které pomohou zabránit zloději nebo zlodějům v úspěšné krádeži čehokoliv cenného z domu

V první řadě by měly být veškeré cennosti nebo drahé předměty řádně uloženy v uzamčených a bezpečných schránkách. Tím se zlodějům ztíží přístup k těmto předmětům. 

Kromě toho lze nainstalovat poplašné a sledovací systémy, které zloděje ještě více odradí, protože je může odradit pohled nebo zvuk kamer nebo jakéhokoli bezpečnostního systému.

Okna a dveře by měly být vždy zamčené. I kdyby došlo k rozbití nebo násilnému otevření vchodových dveří, zajistí to, že přístup do interiéru domu bude omezený nebo žádný. 

Proti krádežím se osvědčily sousedské hlídky.

Tipy, jak se chránit před vloupáním

Zabezpečení vašeho domova je nezbytnou součástí zajištění bezpečnosti vaší rodiny a vašeho majetku. Správná opatření a investice do bezpečnostního systému vám mohou v ochraně vašeho domova velmi pomoci. 

 • Zapojení bezpečnostního systému – nejlepším způsobem, jak chránit svůj dům před vloupáním, je instalace bezpečnostního systému ve vašem domě. Na trhu existuje velké množství bezpečnostních systémů, které mohou vašemu domu dodat lepší ochranu. Mezi takové systémy patří detektory pohybu, kamery a další bezpečnostní opatření. Tyto systémy může být velmi užitečné v boji proti vloupání.
 • Výměna okenních a dveřních zámků – okenní a dveřní zámky jsou snadný cíl pro zloděje. Doporučuje se proto vyměnit stávající zámky za nové, lepší a modernější typy zámků, které díky správné instalaci vytvoří ještě lepší zabezpečení. 
 • Instalace venkovního osvětlení – při osvětlení vašeho domu bude činnost zlodějů mnohem obtížnější a odrazující. Proto se doporučuje vyzkoušet osvětlení, které bude reagovat na pohyb v okolí domu. 
 • Sousedská hlídka – vy a vaši sousedé můžete uspořádat dohodu týkající se sledování vašich domovů. Díky neustálému dohledu a spolupráci se sousedy můžete chránit sebe a ostatní před možným nebezpečím.

Po instalaci jednoho nebo více preventivních opatření s cílem zvýšit bezpečnost vašeho domu budete mít mnohem větší jistoty ohledně ochrany vašeho majetku.

Jak minimalizovat rizika vloupání

Vloupání do domu představuje vážné a znepokojivé riziko, které by měli všichni majitelé domů pečlivě zvážit. 

Vloupání představuje významné ohrožení osobní bezpečnosti a možnost ztráty osobního majetku. Oběti domovních krádeží navíc často pociťují úzkost, strach a z toho vyplývající nedostatek důvěry. 

Mezi základní tipy, jak minimalizovat rizika vloupání patří: 

 1. Uložte klíče mimo dosah: Uložte domácí klíče v bezpečném místě, kde je nenajde pachatel. Zajistěte, aby se klíče nedostaly do schránky nebo do skrýší na předním dvorku, kde by mohly být snadno nalezeny.
 1. Používejte zabezpečené dveřní zámky: Doporučujeme používat zabezpečené dveřní zámky, které jsou schopné odepřít pachateli vstup do domu. Najdete je v řadě obchodů, ale pokud si nejste jisti, jak by šel pořídit správný typ, nebo jak jej nainstalovat, neváhejte a kontaktujte profesionální bezpečnostní firmu.
 1. Bezpečnostní koule na dveřích: Není dobré používat klasické kliky na dveře. Kliky na dveřích nejsou dostatečně bezpečné a přístup dovnitř domu je tak snazší. 
 1. Pravidelně kontrolujte okna a okenice: Před odjezdem na dovolenou je  dobré zkontrolovat okna, popř. okenice nebo pořídit nové zámky na okna. 
 1. Nainstalujte zabezpečení: Pokud si chcete ještě více zvýšit bezpečnost vašeho domu, můžete zvažovat instalaci bezpečnostního systému s elektronickým kódem pinu, osvětlením rohože nebo i pohybovým detektorem.
 1. Monitorujte pohyb okolo domu: Sledujte také pohyb okolo domu a hlídejte si neznámé vozidla nebo osoby, které by se mohly snažit vloupat. 
 1. Buďte opatrní, když odjíždíte: Při odjezdu z domu vždy zavřete a zamkněte všechny dveře a okenice. Pokud opouštíte domov na delší dobu, udělejte několik kroků navíc a ujistěte se, že členové vaší rodiny provádí tyto bezpečnostní opatření, aby se domu předešlo návštěvě zlodějů. 
 1. Sociální sítě: Neinformujte o své dovolené na sociálních sítích, aby nikdo nevěděl, že jste zrovna mimo domov. 

Toto jsou některé domácí bezpečnostní tipy, které vám pomohou chránit váš dům před vloupáním. Nezapomeňte, že prevence krádeže je lepší, než její následné řešení.