Práce v Německu bez němčiny? Reálné zkušenosti a tipy!

Hned na úplném začátku je důležité zmínit, že situace týkající se práce v Německu se výrazně změnila. Osobně znám několik lidí, kteří před lety odjeli do Německa nebo Rakouska tzv. na blind s cílem najít si zaměstnání až tam. Podařilo se jim to relativně snadno. Poslední zkušenosti lidí však hovoří o tom, že migrační krize změnila pravidla hry. Odcestovat do Německa jen tak je již velké riziko, protože pozice s nižší kvalifikací, kde není dobré němčina až tak potřebná, jsou nezřídka obsazovány právě přistěhovalci. Je tak vhodné zaměřit se minimálně na profese vyžadující určitou kvalifikaci.

Proč je práce v Německu tak lákavá

Peníze! Obecně nejsou pracovní podmínky a životní úroveň výrazně lepší než u nás, rozdíl přichází až v momentě, kdy si peníze vydělané v Německu vozíte k nám do ČR. Minimální hodinová mzda v Německu je od roku 2015 stanovena na 8,50 € za hodinu, průměrná mzda je pak 3527 € za měsíc. To jsou hodně hezké částky, o kterých si velké množství Čechů může nechat zdát.

Práce bez němčiny?

Němčina rozhodně nepatří k jednoduchým jazykům. Vím to dobře, sama jsem se učila šprechtit hodně dlouho a umím základy. Pokud bych se však rozhodla odcestovat za prací a lepším finančním ohodnocením do Německa, zaplatila bych si alespoň základní kurz, případně zapojila všechny tipy pro výuku cizího jazyku. Fungují totiž skvěle. Nutnost umět alespoň základy potvrzují i lidé, kterých jsem se zeptala na zkušenosti z Německa.

Pavel, 29 let, programátor

Dostal jsem možnost vyrazit do Německa, když mi bylo 23 let. Jedna firma, pro kterou jsem dělal, tam měla nějaké projekty a chtěla, abych tam jako programátor seděl. Motivací bylo více peněz. Problémem však bylo, že jsem neuměl ani slovo německy. Možná tak Guten Tag. Říkali, že je to jedno, že kolektiv stejnak mluví jen anglicky a programuje se taky snad jen anglicky. Byla to pravda jen částečně. Protože jsem neuměl německy, jen složitě jsem zapadl do kolektivu a vše ostatní kromě práce bylo děsně zdlouhavé. Tím myslím nakupování a takové ty běžné události v životě.

Milda, 25 let, skladník

Bydlím u hranic, takže jsem měl kolem sebe dost kluků, kteří mi pomohli, co mám v Německu dělat. Našel jsem si práci ve skladu za nadprůměrné peníze. Výhodou bylo, že jsem prakticky nemusel mluvit. Do teď si vystačím jen s pár frázemi, což ale neznamená, že se postupně německy neučím. Člověk to tak nějak pochytí. Největší problémy my dělá, když jdu večer někam ven. V práci mě to ale nelimituje a šéf se umí bavit anglicky. Problém by bylo, kdyby to neuměl, nebo třeba nechtěl.

Simča, 22 let, servírka

Dokud jsem neuměla alespoň trošku obstojně německy, dělala jsem jen podřadný práce. Aby to bylo správně pochopeno. Do Německa jsem odjela hned po střední a německy neuměla. Tak jsem pochopitelně nemohla mluvit s lidma v restauraci. Tak jsem myla nádobí, drhla zbytky jídla, nosila odpatky. To mě donutilo začít se učit a nakonec to přišlo samo. Pak už jsem se dokázala domluvit i na tom, že chci třeba dostat přidáno.

Znalost němčiny začíná být klíčová

Jak je ze zkušeností lidí z posledních let a na základě aktuální situace v Německu vidět, důležitost znalosti jazyka výrazně vzrostla. Pokud je pro vás práce v Německu lákavá, neváhejte dopilovat jazyk a zjistit si maximum informací/příležitostí ještě před odjezdem z vlasti.