První prohlídka bytu – na co se ptát při koupi bytu a na co dát pozor

Po týdnech hledání jste narazili mezi inzeráty na byt, který je kousek od zastávek MHD a od školy, do vašeho oblíbeného fitka jsou to jen dvě ulice a nedaleko bydlí kamarádi? To jsou hezké důvody, proč si daný byt vybrat. Při první prohlídce je však potřeba věnovat pozornost celé řadě věcí. Na co se ptát při prohlídce bytu, na co se ptát při koupi bytu a na co si dát pozor při pronájmu bytu?

Koupě i pronájem bytu by měl být plný otázek, aby se budoucí majitel nebo nájemce dozvěděl vše potřebné. Jaké jsou tedy otázky, na co se ptát při prohlídce bytu, na co si dát pozor při pronájmu bytu a na co se ptát při koupi domu?


Obsah článku

Jaké jsou hlavní otázky při prohlídce bytu?

Liší se otázky při prohlídce bytu a při prohlídce domu?

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy?

Nejzákladnější otázky při koupit nebo pronajmutí nemovitosti

Na co se ptát při prohlídce bytu

První prohlídku se nesmíte nechat unést emocemi, musíte se soustředit a pozorně si všímat každého detailu. I když se vám byt líbí sebevíc, rozhodně to nedávejte hned najevo, makléř by toho mohl zneužít ve svůj prospěch s cílem získat větší provizi.

Asi není překvapením, že je dobré provést technickou kontrolu bytu, ideálně pokud s vámi půjde někdo, kdo problematice nemovitostí a staveb rozumí.

Na co se ptát při pronájmu bytu

Základní sada otázek na co se ptát při pronájmu bytu může být nicméně stejná jako otázky na co se ptát při koupi domu nebo na co se ptát při koupi bytu. Co je tedy podstatné, na co by se měl nájemce nebo majitel zeptat?

Je důležité vědět, jaké jsou rozvody elektřiny a vody, všímat si prasklin ve zdi, zda nejsou propadlé podlahy nebo okna nedrhnou při otevírání. Zajímat by vás mělo taktéž to, jaké jsou zde náklady na energie, zejména v případě, že byt doposud nemá plastová okna a je celkově chladný.

Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Nebojte se zeptat na vše, co vás napadne.

Vezměte si s sebou blok s otázkami a vše si zaznamenávejte a odškrtávejte. Zároveň tak zjistíte, zda váš vyhlídnutý byt splňuje kritéria, která požadujete.

Zjistěte si i takové informace jako je parkování u domu, případně jací zde žijí sousedé, zda je okolí vhodné pro děti, zda zde nechybí dětská hřiště, apod.

Na co si dát pozor při pronájmu bytu

1) Smlouva a podmínky pronájmu

Před podepsáním smlouvy důkladně prozkoumejte podmínky pronájmu. Zkontrolujte délku nájemní lhůty, podmínky pro obnovu nájmu, zálohy a výše nájemného, pravidla týkající se údržby a oprav a další důležité podrobnosti. Ujistěte se, že všechny dohodnuté body jsou jasně uvedeny v smlouvě.

2) Stav a údržba bytu

Při prohlídce bytu si pozorně prohlédněte jeho stav. Zkontrolujte, zda nejsou žádné zjevné známky závažných vad, jako jsou například vlhkost, plísně, praskliny v zdech či stropy, nefunkční spotřebiče atd. Ujistěte se také, že jsou zajištěny základní bezpečnostní prvky, jako jsou požární detektory a hasicí přístroje.

3) Komunikace s pronajímatelem

Je důležité udržovat otevřenou a pravidelnou komunikaci s pronajímatelem. Pokud se objeví nějaké problémy nebo potřebujete opravu, měli byste být schopni rychle kontaktovat pronajímatele nebo jeho správce nemovitosti. Zároveň je dobré mít vždy písemný záznam veškeré komunikace, aby bylo možné případné spory vyřešit efektivněji.

Platí cena z internetu?

Nejdůležitější je diskuze o ceně, a to například v samotné nemovitosti a také v dalších službách. Základ, na co se ptát při pronájmu bytu, a nejen u něj, by tak měla být cena.

Přesvědčte se, zda je nabízená cena konečná, bez dalších příplatků jako je úklid společných prostor, energie, internet, apod. Konečná cena by měla být zakomponována ve smlouvě, případně všechny služby rozepsány v evidenčním listě dle počtu osob. Přinášíme vám stručný souhrn otázek, které vás musí při první prohlídce bytu zajímat:

 • Jaké je zde vlastnické právo?
 • Jaké jsou zde rozvody vody?
 • Kdy byla dělána elektroinstalace?
 • Jaké jsou náklady na vytápění bytu?
 • Je stanovená cena konečná? Co všechno zahrnuje?
 • Jaká je kauce/rezervační poplatek?
 • Mohu vidět evidenční list či jiný rozpis služeb jako je cena za vodné a stočné, osvětlení a úklid společných prostor, apod.
 • Jací jsou zde sousedé?
 • Jaké je zde prostředí pro děti?
 • Jaká je zde občanská vybavenost?
 • Měli zde předchozí nájemníci/majitelé nějaké problémy?
 • Jak sousedé reagují na zvíře?
 • Jakým způsobem funguje televizní signál?
 • Je v bytě připojen internet?
 • Bude byt vymalovaný?
 • Kdy bude vyklizený a připravený ke stěhování?

Chcete-li si nemovitost pronajímat, zkontrolujte následující, než podepíšete smlouvu:

 • Zkontrolujte stav bytu jako při první prohlídce, zda je vše v pořádku.
 • Zda je ve smlouvě uvedeno, že může s vámi byt někdo obývat, přespávat u vás a navštěvovat vás.
 • Zjistěte, zda musíte mít sjednanou odpovědnost za škody.
 • Kdy je splatný nájem, jaké jsou sankce za pozdní úhradu.
 • Je okolí bezpečné?
 • Kdy bude byt k dispozici k nastěhování?

Nezapomeňte podepsat předávací protokol. Zůstává-li v bytě vybavení, je dobré do něj napsat i konkrétní typ.

Ptát se dle potřeb

Pokud osoba prezentující nemovitost na dotazy nezná odpověď, případně reaguje podrážděně, zvyšte pozornost na maximum. Může to být varovný signál. První prohlídka bytu by neměla probíhat pod časovým tlakem a měla by být prostorem pro celou řadu otázek. Zahoďte stydlivost a ptejte se na vše, co vás napadne.

Nízká cena pronájmu může hrát roli v případě, že nájemník nemá dostatek financí a bude potřebovat nakupit nábytek na splátky pro dlužníky. S dlužníky jakožto nájemci mohou mít sice majitelé problém, nicméně i pro ně existuje pár tipů, na co se ptát a získat tak recenzi na dokonalého nájemníka.

Vědět, na co se ptát při koupi domu, bytu nebo při jejich pronájmu by měl každý zájemce o nemovitost. Vyplatí se otázky zformulovat předem, aby budoucí nájemce nebo majitel na nic nezapomněl, případně nenechal realitního makléře, aby jeho otázku řádně nezodpověděl.