Jak podnikat z domova?

Tvrdí se, že začátky jsou těžké. Nemusí to být tak úplně pravda. To, zda-li je vaše myšlenka životaschopná, zjistíte v dnešní době velmi snadno. Musíte jít s nápadem online a začít sbírat zpětnou vazbu potenciálních zákazníků. Že nevíte, jak vytvořit web? Vše, co potřebujete pro vytvoření webu bez nutnosti vyznat se v technických záležitostech, vám nabídne Wix. Zdarma si vytvoříte moderní webovku, kterou můžete využít jako výkladní skříň toho, co umíte. Neváhejte ji šířit mezi přátele, na sociálních sítích a všude, kde vás napadne. Nemusíte ihned investovat, abyste zjistili, jestli je o vaše produkty či služby zájem. Dokonce i ty nejúspěšnější online projekty na světě často začínaly pouze s nápadem, který si tvůrci formou jednoduché prezentace ověřili.

Pokud je na podnikání z domova něco těžkého, je to odhodlat se realizovat a výhledově opustit jistotu klasického povolání. Příběhy z celého světa jsou však důkazem toho, že to lze. Nemusíte ihned dávat výpověď. Ve skutečnosti je dobré využít váš volný čas. Místo odpočinku si přizpůsobte domov k tomu, abyste v něm mohli začít podnikat. A je úplně jedno, co chcete dělat. Třeba budete šít panenky a ty prodávat po internetu, koučovat lidi, psát fashion blog, nebo prodávat domácí dorty.

Ten správný home office

Možná víte, jak postavit dům, teď už také máte návod na to, jak vytvořit web, ale tušíte, co by nemělo chybět správné domácí kanceláři? Začít pracovat z gauče je možné, avšak s největší pravděpodobností velmi rychle zjistíte, že ruch kolem vám přerušuje tok myšlenek. Nedokážete se soustředit, od kreativní práce odbíháte a čas od času vám nějaký člen rodiny od dětí po čtyřnohého mazlíčka rozhodne něco říct. Home office by vám měl poskytovat prostor a klid. Zkuste si v rámci domácnosti vyhradit minimálně jeden roh v té nejméně navštěvované či využívané místnosti, kde budete mít k dispozici denní světlo.

Samozřejmostí by dle toho, co budete dělat, měla být velká pracovní plocha, která bude pouze vaše. Ihned budete vědět, co se kde nachází. Pokud máte se soustředěním v rámci domácích podmínek problémy, neváhejte si pustit hudbu do sluchátek. Najít různé kompilace hudby určené pro práci není problém. A co víc, takové kompilace skutečně fungují. Se správnou hudbou, chutí do práce a nápadem, kterému věříte nejen vy, začnete realizovat váš nápad.

Velmi častým problémem lidí, kteří se rozhodli pracovat z domova, je disciplína. Není to žádné velké překvapení. Zůstat doma je opravdu pro mnohé rozkazem k tomu, aby odpočívali. Všude kolem je hromada lákadel. Stačí deset minut u ledničky, deset minut u okna, třicet minut u televize a deset minut na toaletě s mobilním telefonem v ruce. Hodina je pryč a ani nevíte, jak se to stalo. Čas utíká rychleji, než byste chtěli. A věřte, že takto prolelkovat dokážete klidně celý týden. Klíčové je tak nastavit si pevný režim, vstát na budík a vrhnout se do práce. Klidně se převlékněte do formálnějšího oblečení. Cílem je vytrhnout mozek z relaxačního módu a nastartovat ho k pořádným výkonům.

Vybavení, které vám pomůže k výsledkům

Kromě již zmíněné pracovní plochy dává smysl při práci na počítači a celkově práci od stolu promyslet výbavu. Zapomínat byste neměli ani na dekoraci. K robustnímu stolu přidejte pořádnou židli, kvalitní světelný zdroj s přirozenou barvou světla, křeslo či sedací pytel, servírovací stoleček na drobnosti, knihovnu na literaturu a vše, co vám dokáže při práci zpříjemnit život. Milujete kofein? Neváhejte se motivovat tím, že si za první ušetřené peníze koupíte takový kus, který vám vždy vyčarujuje tu nejlepší kávu.

Nepodceňujte důležitost barev ve vašem okolí. Příliš tmavé odstíny by mohly působit zbytečně depresivně. Naopak taková žlutá je barvou spokojenosti, kreativity a představivosti. Zelená je zase uklidňující a zbaví vás nervozity. Modrá podporuje vnímání. Oranžová podporuje sebedůvěru a nadšení. Rozhodněte se pro pestrý home office plný života a nebudete litovat. Již dávno není pravda, že kancelář musí být synonymem bílých zdí a jedné rodinné fotografie. Obklopte se květinami, vtipnými ozdobičkami a třeba také motivačními plakáty, které vám budou při každém pohledu připomínat, proč jste se rozhodli postavit na vlastní nohy. Motivace je při podnikání velmi důležitá, což zjistíte s první překážkou.

Práce z domova bez stresu

Nezapomínejte na to, že pro home office a vlastní podnikání jste se rozhodli, abyste získali svobodu, cestu k seberealizaci a radost. Pracovat pod stresem lze chvilkově, ale rozhodně to není správné. Buďte otevření, testujte nápady, nebojte se prezentovat na vlastním webu, komunikujte se členy rodiny a pracujte tak, aby vás výsledky nabíjely energií. Není třeba pálit mosty, zbavovat se stávajících příjmů a vydat se do neznáma. V mnoha situacích lze podnikání odstartovat v malém měřítku a sledovat, jak zcela přirozeně díky usilovné snaze roste do bodu, kdy vás zcela bez komplikací zabezpečí. A je dost dobře možné, že ve stejnou dobu přerostete home office a budete spíše přemýšlet nad tím, kde hledat první zaměstnance a jak vybavit kanceláře v nějaké administrativní budově.