Home security pro nájemníky: Tipy na řešení zabezpečení v pronajatém bytě

Pocit bezpečí a jistoty je základem pro zachování dobré kvality života. Obzvlášť to platí při bydlení, jelikož doma trávíme nejvíce času. Jinak tomu může však být v nájemních bytech. Jelikož si člověk byt pouze pronajímá, nemusí se v něm vždy cítit úplně bezpečně. Jak snadno si tedy zajistit bezpečnost i v nájemním bytě? Existují nějaké zaručené tipy a rady? 

Bydlení v pronajatém bytě může být do žitovat skvělou zkušeností. Může přinášet svobodu a pohodlí, protože se člověk nemusí starat o údržbu domu, pojištění nemovitosti a další dlouhodobé závazky

V závislosti na nákladech na bydlení v dané oblasti může přinášet také určité finanční výhody. Často lze najít pronájem v rámci svého rozpočtu, který příliš nezatíží peněženku. Nebo se člověk může dokonce uchýlit ke tzv. spolubydlení, při kterém jeden byt sdílí více nájemníků, a nájemné je tak ještě levnější. 

Zabezpečení nájemního bytu je nesmírně důležité, protože poskytuje nájemníkovi pocit bezpečí a klidu. Zabezpečený byt pomáhá odradit zloděje a brání páchání trestné činnosti na pozemku. Pomáhá také zabránit případným ztrátám cenných věcí v důsledku krádeže nebo vandalismu.

Při zabezpečení domácnosti by majitelé neměli zapomínat rovněž na poučení vlastních dětí. Stejně jako rodiče řeší, jak naučit děti číst, měli by rovněž řešit, jak je naučit zacházet se zabezpečením domácnosti.

Jak zvýšit bezpečnost pronajatého bytu

Zvýšení bezpečnosti v nájemním bytě může být náročný úkol, ale je nezbytné pro bezpečnost obyvatel i návštěvníků. 

Prvním krokem ke zvýšení bezpečnosti v nájemním bytě je řešení všech potenciálních bezpečnostních rizik, jako jsou:

  • elektrické rozvody
  • stavební stav
  • plísně

Měla by být provedena odborná prohlídka, která odhalí veškerá potenciální bezpečnostní rizika. Elektrické zásuvky by měly být zkontrolovány z hlediska správného uzemnění a měly by být instalovány pravidelné jističe, aby se zabránilo požárům elektrického proudu. 

Okna a dveře by měly být zkontrolovány, zda nemají vadné kování, rozbité zámky nebo jiné závady. 

Konstrukce bytu by měla být prohlédnuta, zda neobsahuje slabé nebo poškozené součásti, jako jsou schodiště, balkony nebo střechy. Pokud se vyskytnou nějaké bezpečnostní problémy, je třeba je co nejdříve řešit. 

Dále se důrazně se doporučuje investovat do detektorů kouře a oxidu uhelnatého, které mohou včas upozornit na potencionální nebezpečí.

Detektor kouře je důležitý i v pronajatém bytě.

Jak zabezpečit byt proti zlodějům

Nikde není samozřejmě zaručeno, že se zloději nedostanou do zabezpečeného bytu. Většinou to bohužel bývá tak, že pokud si zloději nějaký konkrétní byt vyhlídnou, nějakým způsobem se do něj vždy dostanou. 

Je ale dobré myslet na to, že by se zlodějům nemělo chodit naproti, a proto je důležité dodržovat následující tipy:

  • mít zavřená okna a dveře
  • poznat své sousedy
  • ukrýt cennosti
  • nechávat rozsvícené světlo

V první řadě je důležité mít dveře a okna stále zamčené. Může se to zdát jako samozřejmost, ale obzvláště důležité je zamykat dveře a okna před spaním nebo před odchodem z bytu. Je také vhodné investovat do bezpečnostního systému, jako jsou alarmy, kamery a pohybová čidla, pro další vrstvy ochrany. 

I v nájemním bytě je důležité poznat své sousedy, protože jsou první linií obrany, pokud se něco stane. Pokud jste své sousedy nikdy nepoznali, představte se jim a požádejte je, aby dávali pozor na jakoukoliv neobvyklou činnost.

Můžete jim dokonce nabídnout, že jim dáte vědět, pokud se chystáte na nějakou dobu odjet. Seznámení se sousedy vám také pomůže seznámit se s oblastí a být schopni identifikovat osoby, které tam nemají co dělat. 

Dále se snažte se ukrýt své cennosti, protože to může potenciální zloděje odradit. Umístěte své cennosti do trezoru nebo si pořiďte závěsy a jiné vybavení, které je zakryje před jejich zraky. Důležité je také pravidelně kontrolovat zámky, zda nevykazují známky neoprávněné manipulace.

V neposlední řadě mějte v noci před pronajatým bytem rozsvícené světlo. To pomůže odradit zloděje od podezřelých aktivit a přiměje je dvakrát si rozmyslet, než se zaměří na váš majetek. 

Je také dobré se ujistit, že vaše kontaktní údaje jsou u pronajímatele aktuální, protože tak máte jistotu, že vás v případě nouze bude moci kontaktovat. 

Dodržování těchto jednoduchých kroků vám pomůže zajistit, aby váš nájemní byt zůstal bezpečným prostorem.

Další možností je najmout si bezpečnostní firmu, která bude byt monitorovat třeba skrze pult centrální ochrany a v případě alarmu vyrazí ihned na místo. Vhodné je nejdříve se skrze živnostenský rejstřík informovat, zda má firma příslušná oprávnění. Taková služba je finančně nákladnější a je důležité myslet na to, že pokud není majitel s firmou spokojen, je vhodným řešením podat výpověď dohodou.

Síťové zabezpečení

Zabezpečení sítě v bytě je důležité vzít v úvahu při plánování, jak zůstat v bezpečí online. V bytě je nastavení a údržba bezpečné sítě zásadní.

Toho lze dosáhnout několika způsoby, například používáním silných hesel, pravidelnou aktualizací veškerého softwaru, používáním brány firewall a antivirového softwaru, zajištěním bezpečnosti zařízení Wi-Fi, vyhýbáním se veřejným nebo nezabezpečeným sítím Wi-Fi a zakázáním všech nepoužívaných portů na směrovačích. Rovněž se nesmí zapomínat na otázku, jak vyčistit a zrychlit počítač, aby všechna online zabezpečení běžela na spolehlivém stroji.

Mezi další tipy patří: 

  • Vyberte si správnou bezpečnostní platformu. Specializované sady bezpečnostní platformy jsou vhodnou volbou pro domácí bezpečnost. Znamená to, že vaše síťová konfigurace bude bezpečná a že bude mít všechny funkce, které byste od bezpečnostní platformy očekávali.
  • Uspořádejte si své síťové číslo IP. Každý počítač v síti by měl mít statické IP adresy, aby se mohly lépe ochránit před útoky. Statické adresy IP zabrání vpádu do sítě, protože útočníci nebudou schopni identifikovat nebo analyzovat pohyb dat v síti.
  • Zakažte vzdálený přístup. Vzdálený přístup k vaší domácí síti znamená, že útočník k ní může přistupovat z jiné počítače. To je obecně kontrolováno přes NAT přepínač a router, aby bylo zajištěno, že přístup do sítě je vyhrazen pro ten konkrétní počítač. 
  • Zvýšte řízení přístupu. Omezte přístup na síť přes požadavky, pokud je to možné. Umožňuje vám kontrolovat, kdo může a nebude mít přístup k vaší síti. 
  • Používejte antivirový software. Poskytnete tak ochranu proti virům a dalšímu škodlivému software. Instalace antivirového softwaru na všechny počítače v síti by měla být vaší spořivou investicí. Pokud nemáte žádný antivirový software, můžete se setkat s infikovaným hardwarem, který se může dostat do vaší sítě.

Tyto jednoduché kroky mohou ušetřit spoustu starostí a vytvořit základ pro domácí bezpečnost v pronajatém bytě. Použijte je pro vytvoření bezpečné sítě, která vám pomůže minimalizovat možnost hackerských útoků.